Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nin Tadilat Söylentileri Üzerine

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaMayıs ayında, sezonun da bitmesi ile birlikte Kadıköy Haldun Taner Sahnesi‘nin iki sene süreyle bir tadilata gireceğine dair söylentiler var. Bu söylentiler yetkililer tarafından yalanlanmamakla beraber kısmen doğrulanmış. Detayları bağlantısını verdiğim blogda mevcut. Gözümüzün önünde Atatürk Kültür Merkezi gibi, Muammer Karaca Tiyatrosu gibi çürümesine tanıklık ettiğimiz örnekler varken, bu tadilat söylentileri tamamıyla iyi niyetli bir sürecin habercisi dahi olsa sahnenin tüm gediklilerinde tedirginlik yaratmaya yetiyor.

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın Nisan ayı programı geçtiğimiz haftalarda açıklandı. Açıklanan program içerisinde Mayıs ayının ilk haftasında sahnelenecek oyunlar da yer alıyor. Bu da demek oluyor ki Mayıs ayı için ayrı bir program açıklanmayacak. Ezcümle, Şehir Tiyatroları’nda sezon Mayıs ayının ilk haftası itibariyle kapanmış olacak. Sezon kapandıktan sonra Genç Günler etkinlikleri başlıyor. Kadıköy Haldun Taner Sahnesi etkinliklere bu sene ev sahipliği yapar mı, yapmaz mı şu an için bilinmiyor. Belki senelerce koltuklarını aşındırdık, belki yalnızca bir yerlere ulaşma telaşıyla önünden geçip gittik. Fakat şu sıralar Haldun Taner Sahnesi’ni ziyaret etmek için en anlamlı zamanlar gibi geliyor bana. İyi veya kötü bir şeylerin değişeceği aşikar. Her değişimin de öncekinin ruhundan fazlasıyla bir şeyler alıp götüreceği hesaba katılırsa, kişisel tarihimize güzel bir anı bırakmak için çok fazla zamanımız yok. Bir an önce eyleme geçmek gerekli. En azından sonrasında pişman olmamak için.


Güncelleme: 17 Eylül 2017
Dün gece İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 2017 – 2018 Ekim ayı programı açıklandı. Açıklanan programa göre Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde bu sezon da oyun temsillerinin süreceği gözüküyor. Ekim ayının oyunları ise Ben Çağırmadım, Hayal-i Temsil, Karıncalar – Bir Savaş Vardı ve Geç Kalanlar.

Fotoğraf: http://www.fotokritik.com/1945683/haldun-taner-tiyatrosu