İzledim: Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli oyununu sezon başında izleyecektim. Oyuncu rahatsızlığından dolayı oyunun iptal olmasından sonra aynı gün ve saatte sahnelenen Ölü Adamın Cep Telefonu oyununu izlemiştim onun yerine. Tekrar Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nin programında görünce biletimi alıp, izledim.

Bu sezonun benim için en büyük şansı Şehir Tiyatroları’nda oyun izleyebilmem oldu sanırım. Sezon sonunda izlediklerimle ilgili genel bir değerlendirme günlüğü yazarım fakat sezon başından beri Şehir Tiyatroları’nda izlediğim tüm oyunları istisnasız beğendim. Keyif almadığım bir oyun olmadı. Bunda biraz geçmiş sezonlarda Şehit Tiyatroları’nda hiç oyun izlememiş olmamın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Bir anda hazine bulmuş gibi oldum hiçbir oyununu izlemediğim bir repertuarı görünce karşımda.

sirke-tadinda-bogurtlen-receli

2013 yılında bu yana sahnelenen Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli de o repertuardaki oyunlardan birisiydi. A. Kadir Bozkurt tarafından kaleme alınan oyunun rollerini Bensu Orhunöz ve Mert Tanık paylaşıyor. Oyun, Orhunöz ve Tanık’ın torunlarının düğünlerine gitmeye hazırlandıkları bir sahne ile başlıyor. Yaşlı bir çift olarak karşımıza çıkan karakterler, oyun boyunca bize ölümle yaşam arasında gidip gelen hayat hikayelerini oynuyorlar. Oyunun başında hayatlarının son deminde olan çiftin tanışmalarına, ilk kavgalarına, ilk ayrılıklarına, ilk çocuk heyecanlarına, Dünya’yı değiştirmek için girdikleri çabaya şahit oluyoruz. Çiftin gençliği bilinmeyen bir ülkenin, bilinmeyen bir askeri darbe zamanına da denk geldiği için darbe dönemlerinin topluma etkisi de oyunda işlenen konulardan. Bunun özellikle bir akademisyen, bir yazar aç parantez okumuş insan -Ferhan Şensoy’u anımsayıp tebessüm et- kapat parantez, gözünden anlatılması daha vurucu oldu.

İki perde olarak sahnelenen oyunun süresi 1 saat 40 dakika civarı. Yalnız neden bilmiyorum Şehir Tiyatroları’nın web sitesindeki süre bilgilerinde şimdiye kadar izlediğim oyunların hepsini referans alarak söyleyebilirim, 20-25 dakikalık bir fazlalık var. Çok önemli bir detay değil fakat yine de söylemiş olayım.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: A. Kadir Bozkurt
Yöneten: Zuhal Ergen
Oyuncular: Bensu Orhunöz, Mert Tanık