Duyurdum: 7. Ataşehir Tiyatro Festivali

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaGeçtiğimiz hafta 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü‘ne istinaden tertip edilen Maltepe Tiyatro Festivali‘nden bahetmiştim. Bu hafta da Ataşehir Belediyesi‘nin her yıl düzenlediği tiyatro festivalinin programı açıklandı. 27 Mart – 24 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde toplamda 16 oyun sahnelenecek.

Festivalde sahnelenen oyunların biletleri ücretsiz olarak Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi‘nden dağıtılıyor. Daha önceki festivallere göre Ataşehir Belediyesi bu sene tiyatro festivalini bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirmiş. Festival biletleri tiyatro izleyicilerine bir okunmuş kitap karşılığında veriliyor. Bu sayede okunmuş kitaplardan daha fazla kişinin yararlanması amaçlanıyor.

Festival kapsamındaki tüm oyunlar Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü ve Kültür Merkezi Tiyatro Salonu‘nda sahnelenecek ve saat 20:00‘de başlayacak. Son olarak unutmadan, bir tiyatro izleyicisinin bilet alabileceği oyun adedi 2 ile, bir oyun için alacağı bilet sayısı ise 3 ile sınırlandırılmış.

Ataşehir Belediyesi düzenlediği tiyatro festivaline katılım sağlamak isteyen izleyicilere Ataşehir ilçesi sınırları içerisinde ikamet etmesi şartını koşuyor. Bunun dışında kalan izleyiciler davetiye programına dahil edilmiyor, oyun günü sahne kapısında oluşturulan sıradan salondaki boş koltuk sayısınca alınıyorlar içeri.

Uzunca bir süredir muhtelif tiyatro festivallerine katılım gösteriyorum. İlk defa ikamet bilgisiyle işlem yapıldığını görüyorum. Misal, Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı‘ndaki açık hava tiyatro festivalini senelerdir sürdürür ve İstanbul’un çok farklı yerlerinden hatta il dışından dahi izleyiciler katılım gösterir. Keza Maltepe Belediyesi‘nin de benzer bir festivali var. Ataşehir Belediyesi’nin tiyatro gibi evrensel bir konuda uyguladığı bu bürokrasi sürecine anlam veremediğim için festivalin sonraki yıllarda takipçisi olmayacağım.

Festival programında daha önce izlediğim birkaç oyun bulunuyor yine. O oyunların günlük bağlantılarını vermiş olayım. Festivalde benim gözüme kestirdiğim oyunlar ise Kuşlar (Semaver Kumpanya), Bütün Kadınların Kafası Karışıktır (Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu).

İzledim: Köpek Kadın Erkek, Moda Sahnesi
İzledim: Shirley , Tedbil-i Mekan Prodüksiyon Tiyatrosu
İzledim: Bir Delinin Hatıra Defteri, Dostlar Tiyatrosu
İzledim: Aykırı Kumpanya, Enver Aysever

atasehir-tiyatro-festivali-7

Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi
Barbaros Mah. Şebboy Sok. No:4/A Ataşehir – İstanbul

Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü ve Kültür Merkezi
Ataşehir Girişi, Merdivenköy Yolu Cad. No:9 Küçükbakkalköy/Ataşehir ( OPET Akaryakıt İstasyonu Arkası) – İstanbul