İzledim: İkinci Bölüm

Yaklaşık okuma süresi: 3 dakika

İstanbul Devlet Tiyatrosu‘nun İkinci Bölüm oyununu, Kozyatağı Kültür Merkezi‘ndeki Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi‘nde izledim. Geçtiğimiz sezonlarda Devlet Tiyatrosu sahneleri ile birlikte en fazla gittiğim sahnelerdendi burası. Bu sene Devlet Tiyatroları oyunlarının da bu sahnede oynanacağını öğrenince sezon içerisinde çok daha fazla yolumun düşeceğini düşünmüştüm. Fakat pek öyle olmadı. Hem Devlet Tiyatroları’nda izlemek istediğim oyunların bu sahneye gelmemesi hem de bu sezonki oyun tercihlerimi İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun domine etmesinden dolayı İkinci Bölüm oyunu ile birlikte bu sezon üç defa oyun izleyebildim bu sahnede. Diğer ikisi ise Dostlar Tiyatrosu’nun Ben Bertolt Brecht ve yine İstanbul Devlet Tiyatorosu’nun Erkek Arkadaş oyunları.

Son zamanlarda izlediğim sakin oyunlardan İkinci Bölüm. Bu tanım yerinde oldu mu bilmiyorum ama oyunu izlerken, perde arasında ve izledikten sonra hep aynı sakinlik duygusunu hissettim. Oyunun konusu, karakterler ve oyun içerisindeki müzikler de bunu desteklediler. Ayşen İnci, Şahin Çelik, Lebib Gökhan ve Veda Yurtsever İpek‘ten oluşan dört kişilik bir oyuncu kadrosu var oyunun. Şahin Çelik zaten sempatimin olduğu bir Devlet Tiyatrosu oyuncusu. Daha önce Geçtim Ama Tiyatrodan oyununda izledim kendisini. Lebib Gökhan’ı ise bu günlüğü açtığım zamanlarda ilk izlediğim oyunlardan olan Lütfen Kızımla Evlenir misiniz? oyununda izlemiştim. Diğer iki oyuncuyu ise sahnede ilk defa izledim.

ikinci-bolum-tiyatro-oyunu-2

Oyunda Şahin Çelik, eşini kaybetmiş ve bunun kendisinde yarattığı yıkımı henüz atlatamamış bir yazar olan George‘u canlandırıyor. Lebib Gökhan ise George’un en yakın arkadaşı Leo‘yu. George’un yaşadığı matem halinden kurtulması için başka kadınlarla birlikte olmasının gerektiğini düşünen Leo, George’un tüm geri çevirmelerine rağmen onu farklı kadınlarla buluşturma planları yapıyor. Paralel olarak giden diğer hikayede ise Ayşen İnci’nin canlandırdığı Jennie, yorucu bir evliliğin ardından eşinden yeni boşanmış bir oyuncu olarak çıkıyor izleyici karşısına. Jennie’nin ağır başlı, olgun karakterine taban tabana zıt olan arkadaşı Faye, Leo’nun George’a yaptıklarına benzer baskılar yapıyor ona. Velhasıl kelam bir dizi yanlışlıklar sonucunda Leo’nun aracılığıyla George ve Jennie tanışmış oluyorlar. Birbirini tanıyarak beraber olmaya başlayan çiftin mutlulukları, arkadaşlarının dahi tahmin edemeyeceği bir hal alıyor. George’un kaybettiği eşini unutamaması ve zaman zaman Jennie’i onunla kıyaslaması kusursuz gibi görünen ilişkilerindeki tek sorun olarak baş gösteriyor.

ikinci-bolum-tiyatro-oyunu-3

Neil Simon’un 1977 yılında kaleme aldığı oyun kadın – erkek ilişkilerine dair çok fazla noktaya dokunduğundan bizden bir hikaye hissi veriyor izlerken. Benim oyundan aldığım en kuvvetli his, cesaret oldu. Mutlu olmak için gösterilmesi gereken cesaret oyunda iki çift üzerinden farklı eylemlerle anlatılıyor. Birbirine paralel giden hikayeler, sahnede de aynı şekilde devam ediyor. Sahne George ve Jennie karakterlerinin yaşadıkları evler olarak tasarlanmış. Oyun boyunca dekorda ufak tefek yer değiştirmeler haricinde bir değişiklik yapılmıyor. Başta bahsettiğim sakinlik hissini destekleyen etmenlerden birisi de bu olabilir.

Oyunla ilgili söyleyeceğim tek olumsuz nokta ise muhtemelen benim izlediğim salondaki sahneleme ile ilgili. Oyunu ikinci sıranın ortalarından izlememe rağmen sahnenin arka tarafında kalan bölümlerdeki konuşmaları duyarken çok zorlandım. Özellikle George’un çalışma masasındaki konuşmalarında. Çok beğendiğim bir oyunda bu da nazar boncuğu olsun diyeyim. Umarım yeni sezonda da sahnelenmeye devam eder ve alkışı bol olur.

OYUN KÜNYESİ
Yazan: Neil Simon
Çeviren: Cemil Büyüutku
Yöneten: Hidayet Erdinç
Oyuncular: Ayşen İnci, Şahin Çelik, Lebib Gökhan, Veda Yurtsever İpek