İzledim: Külahıma Anlat

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaYeni tiyatro sezonunu geçtiğimiz hafta sonunda Moda Sahnesi’nin Yeni Bir Şarkı oyunuyla açmıştım. Hemen akabinde Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Kabare Dev Aynası‘nın Külahıma Anlat oyununu izledim. Yeni sezonun ilk ayı için hazırladığım seyir planında yoktu Külahıma Anlat oyunu. Fakat kültür merkezinin etkinlik programında görünce uzun süredir Ali Erdoğan’ı izlemediğimin farkına vardım ve soluğu kültür merkezinde aldım.

Kabare Dev Aynası Tiyatrosu, 2014 – 2015 senelerinde oyunlarının sıkı takipçisi olduğum bir tiyatroydu. O dönemde Ya Tutarsa, Bize Bir Haller Oldu, Vatan Kurtaran Şaban gibi oyunlarını keyif alarak izledim. O oyunların günlüklerinde de bahsetmiştim ama üzerinden epey zaman geçtiği için kısaca tekrar edeyim. Tevellütüm yetmediği için Devekuşu Kabare‘yi sahnede canlı izleme fırsatım olmadı. Oyunların DVD kayıtlarını hâla canım çektikçe açıp açıp izliyorum. Her izlediğimde de neden bugün benzer oyunların sahneye koyulmadığına hayıflanıyorum. Bir o kadar da Devekuşu Kabare ekibinin neden elini eteğini tiyatrodan çektiğine. Fakat ilk izlediğimde fark ettim ki, Ali Erdoğan’ın oyunlarında Devekuşu Kabare’den aldığım tadın aynısı alıyorum. Kendisinin o ekolden gelerek kabare kültürünü devam ettirmesi, oyunlarına çok büyük bir heves ve iştahla gitmeme neden oluyor. Külahıma Anlat ile başlayarak bir süre ihmal ettiğim oyunlarını izlemeye kaldığım yerden devam etmek niyetindeyim.

Külahıma Anlat, Ali Erdoğan’ın on seneyi aşkın süredir sahneye koyduğu tek kişilik bir oyun. Oyundan kimi tadımlık kesitlere YouTube’dan ulaşmak mümkün. Bize Bir Haller Oldu oyununda olduğu gibi birçok farklı tiplemeyle izleyici karşısına çıkıyor Ali Erdoğan. Kadın – erkek ilişkilerinden memleket insanının ahvaline kadar değinmedik konu bırakmıyor oyun süresince. Sahnede kendisine bir müzisyen -ismini aradım ama bulamadım- eşlik ediyor. Yaklaşık bir buçuk saatlik, şarkı, şiir ve bol mizah ihtiva eden bir gösteri sahneye koyuyor. Oyunun tanıtımında da yazdığı gibi bir nevi modern meddahlık yapıyor. Sahnede izlediğime, aynı dönemde yaşıyor olduğuma hoşnut olduğum isimlerden birisi Ali Erdoğan. Evveliyatı da olmak üzere 2001’den bu yana kendi tiyatrosunda oyunlar oynuyormuş. Umarım çok daha uzun seneler sahnede kalır.

OYUN KÜNYESİ
Yazan, Yöneten, Oynayan: Ali Erdoğan
Süre: 1 saat 15 dakika (Tek perde)