İzledim: Bay Z., Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Alnıtemiz Stand Up

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakika

Bay Z.

İstanbul Devlet Tiyatrosu‘nun Bay Z. oyununu Kozyatağı Kültür Merkezi‘nde izledim. Bülent Usta‘nın kaleme aldığı oyunu Atilla Şendil sahneye koymuş. Oyun, bir şirkette yapılan usülsüzlüğü gözünden kaçırdığı düşünülen dört denetçinin, şirketin patronu Bay Z. tarafından nevi şahsına münhasır yöntemlerle soruşturulmasını konu alıyor. Oyunun konusundan sahne tasarımına kadar her şey kaçınılmaz olarak bana Jordi Galceran‘ın Grönholm Metodu oyununu anımsattı. Oyuncuların hepsini sahnede ilk defa izledim. Daniel Morrison rolündeki Ali Çelik, oynadığı müstehzi karakterinin de etkisiyle aralarında en beğendiğim oldu.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin

İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin oyununu Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi‘nde izledim. Murat Mahmutyazıcıoğlu‘nun metni, yine kendisi yönetmiş. Bu, aynı metni üçüncü defa sahnede izleyişim. Oyun ilk olarak 2017’de BAM Tiyatro çatısı altında sahnelenmeye başlamıştı. Kadıköy Theatron‘un maalesef artık var olmayan Bulvar Çarşısı’ndaki salonunda izlemiştim. O hâliyle çok beğendiğim, hakkında da uzun uzadıya yazdığım bir oyundu. Çok geçmeden ikinciye de izlemiştim.

Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmeye başlayacağını duyunca merak edip tekrar izlemek istedim fakat bir hüsranla karşılaştım. Bunun sebebi Esin Umulu, Şebnem Köstem ve Yeliz Şatıroğlu‘ndan oluşan yeni oyuncu kadrosu katiyen değil. Harikulade oynamış üçü de. Fakat senelerce oynanan bir oyunu bire bir aynı rejiyle tekrar sahneye koymaktaki motivasyonu pek anlayamıyorum. Bir benzerini Philip Ridley‘in Işıltılı Haşereler oyunu için Eyüp Emre Uçaray yapmıştı. Onu da o zaman pek anlayamasam da Fafa Tiyatro’nun oyunu, İkinci Kat’daki oyunun farklı oyuncularla sahneye koyulmuş bir versiyonu gibi hissettirmiyordu. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin maalesef böyle hissettiriyor. Metindeki BAM Tiyatro vurgularına dahi dokunulmamış yeni hâlinde. En iyi ihtimalle Şehir Tiyatroları’nın teknik imkânları dahilinde farklı bir sahne tasarımı görmeyi beklemiştim ama olmadı.

Alnıtemiz Stand Up

Deniz Alnıtemiz, şu fâni ömrümde canlı olarak izlediğim ilk stand up’cı sanırım. 2015’te Moda Sahnesi‘nde izlemiştim. Yine Moda Sahnesi’nde izledim fakat bu defa stüdyoda değil büyük salonda. İlk gösteriye dair çok az şey hatırlıyorum. Ya ben geçen sürede her şeyi unuttum ya da gösteri bambaşka bir hâl aldı. Yine çok güldüm. Önceki yazılarda bahsetmiştim biraz. Stand up gösterisi nasıl anlatılır, nasıl eleştirilir bilmiyorum. Deniz Alnıtemiz’i zaten bulabildiğim her platformda dinliyor ve izliyorum. Tekrar canlı izlemek epey iyi hissettirdi.