17. Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali’nin Ardından

Yaklaşık okuma süresi: 2 dakikaKadıköy Belediyesi‘nin geleneksel olarak sürdürdüğü ve benim de takipçisi olmaya çalıştığım tiyatro festivalinin 17.si dün akşam son buldu. Bu sene Özgürlük Parkı Açık Hava Sahnesi‘nde toplam 14 oyun sahnelendi. İptal olan herhangi bir oyun olmazken Tiyatro Hemhâl’in Tırnak İçinde Hizmetçiler oyunu yağmur yağışından dolayı bir gün ertelendi.

Geçtiğimiz seneki kötü izleyici performansımdan sonra bu sene sahnelenen 14 oyundan 12 tanesini izleyerek güzel bir festival geçirdiğimi düşünüyorum. SGM Yapım’ın Nereden Nereye ve Tiyatro Kare’nin Şen Makas oyunlarını muhtelif sebeplerden ötürü izleyemedim. Sezon içerisinde izlediğim BAM’ın Kader Can, Tiyatro D22’nin Hakikat, Elbet Bir Gün ve Tiyatro Hemhâl’in Tırnak İçinde Hizmetçiler oyunlarını yeniden izleme fırsatı buldum. Deneyim olarak baktığımda Rivayet Radyosu’nun orkestra eşliğinde yaptığı öykü okuması Hikâyeler / Sabahattin Ali, en çok aklımda kalanlardan biri oldu izlediklerimden. Metin Zakoğlu Tiyatrosu’nun Komik Gazino‘su ise keyifsiz deneyimlerinden biriydi.

Oyunlarla ilgili detaylı izlenimlerimi yazdığım günlüklerin bağlantılarını oyunları izleme sırama göre paylaşıyorum.

Çiçekçi Sokağı Cinayeti (Kedi Sahne Sanatları)
Açık Aile (Tiyatro Yeniden)
Tamamla Bizi Ey Aşk! (Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu)
Komik Gazino (Metin Zakoğlu Tiyatrosu)
Kader Can (BAM)
Merhaba (Dostlar Tiyatrosu)
Hakikat, Elbet Bir Gün (Tiyatro D22)
Üçü Bir Arada (İstanbul Halk Tiyatrosu)
Hikâyeler / Sabahattin Ali (Rivayet Radyosu)
Teftişör (Tiyatroadam)
Yalnızlar Kulübü (B Planı / Toy İstanbul)
Tırnak İçinde Hizmetçiler (Tiyatro Hemhâl)

Oyun davetiyelerini Kozyatağı Kültür Merkezi‘ndeki gişeden aldım. Gişede oluşan sıralarda Aldous Huxley‘in Cesur Yeni Dünya romanını okudum.

Ufak birkaç pürüz dışında keyifli bir festival geçirdim. Sezon içerisinde gözüme çarpmayan oyunları gördüm. Festivalin bayram tatilinden dolayı bu sene ağustos yerine temmuz ayında yapılması seyir deneyimimi olumlu yönde etkiledi. Bunaltıcı bir sıcak yerine serin bir havada oyun izlemek arasındaki farkı uygulamalı bir şekilde gördüm. Umarım önümüzdeki sene de bu senekine benzer bir takvimde yapılır festival.

Yeni tiyatro sezonun başlayacağı ekim ayına kadar günlüğe pek bir şey karalama planım yok. Günlükleri daha kolay okunabilir hâle getirmek için sitenin tasarımında değiştirmek istediğim birkaç şey var. Bu boşlukta fırsat bulabilirsem onları halletmek istiyorum. Şimdilik bu kadar. Ekim’e kadar sessizlik.